Kütahya Demirciören Göleti’nde su seviyesi yüzde 70’e düştü

İHA

Kışın yağışların beklenenden az olması ve hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi barajlardaki doluluk oranını etkiledi.

Su seviyesinin düştüğü kentlerden biri de Kütahya oldu.

Barajdaki doluluk oranı yüzde 70 seviyesine düştü

Kent merkezine yaklaşık 11 kilometre uzaklıkta bulunan ve 2006 yılından bu yana bölgedeki çiftçilerin ürünlerini suladığı Demirciören Göleti’nde doluluk oranın mayıs ayı başında yüzde yüz seviyesine ulaştığı, ancak bir ay içerisinde ise bu oranın yüzde 70’e seviyelerine kadar düştüğü belirtildi.

Demirciören köyü muhtarı Halil Bayraktar, son yağışlarla birlikte bölgede kuraklık tehlikesinin ortadan kalktığını ifade etti.

“Son yağışlarla birlikte bölgemizde kuraklık tehlikesi ortadan kalkmıştır”

Muhtar Bayraktar, “Demirciören Göleti’nden 17 yıldır yaklaşık bin 200 dekarlık tarım alanı sulanıyor. Bölgede çitçilerimiz çilek, domates, havuç, mercimek, fasulye ve marul gibi ürünler yetiştiriyor. Gölette doluluk oranı şu an yüzde 70. Mayıs ayı başında bu oranda yüzde yüz seviyesindeydi. Son yağışlarla birlikte bölgemizde kuraklık tehlikesi ortadan kalkmıştır. Ancak, yine de vatandaşlarımız su sarfiyatında tasarruflu davransınlar.” diye konuştu.

Göletteki su seviyesi, havadan da görüntülendi.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir