Teröre karşı NATO gayretini artırmalı

Aslıhan Altay Karataş – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılmak için Washington’a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda basın toplantısı düzenledi. Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Erdoğan özetle şunları söyledi:

ZİRVEDEN BEKLENTİMİZ: Zirvede NATO’nun caydırıcılık ve savunma yapılanmasını tahkim etmek, müttefiklerin imkan ve kabiliyetlerini güçlendirmek amacıyla istişarelerde bulunacağız. NATO’nun kuruluşunun 75. yıl dönümüne tekabül etmesi hasebiyle zirvemiz ayrı bir anlam taşıyor. Geçen sene Vilnius’ta aldığımız kararların takibini yapacağız.

TERÖRE DİKKAT ÇEKECEĞİZ: Terörle mücadele ve müttefikler arasında savunma sanayi ticareti önündeki engellerin kaldırılması konusunda Vilnius’ta aldığımız kararların uygulanması bu bakımdan mühimdir. Yapacağımız görüşmelerde başta yakın çevremiz olmak üzere, dünyada artan terör tehdidine dikkat çekeceğiz. Terör örgütleriyle kararlı ve bütüncül bir mücadele yürütülmesi noktasında NATO’nun gayretlerinin arttırılması gerektiğinin de altını çizeceğiz.

ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYDUK: Türkiye’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve bağımsızlığına olan bağlılığı ve desteği herkesin malumudur. Ukrayna’yı desteklemek için atılacak adımları tasarlarken, NATO’nun savaşın tarafı haline getirilmemesi yönündeki ilkeli duruşumuzu da muhafaza ediyoruz. Adil bir barışın kaybedeninin olmayacağını ilk günden beri ifade ettik. Bu uğurda İstanbul Süreci başta olmak üzere önce ateşkesi temin, ardından da kalıcı barışa giden yolu açmak için elimizi başından itibaren taşın altına koyduk.

İLK 5 MÜTTEFİKTEN BİRİYİZ: Washington zirvesi, Avrupa Atlantik bölgesinin güvenliğindeki merkezi rolün NATO’ya ait olduğu hakikatini bir bir kez daha kayda geçirecektir. Türkiye, NATO’nun misyonlarına ve harekatlarına en fazla katkı sağlayan ilk beş müttefikten biridir. Külfet paylaşımı noktasında üzerimize düşeni fazlasıyla yapıyoruz. Karada, denizde ve havada geliştirdiğimiz imkan ve kabiliyetlerle, NATO’nun bel kemiği ülkelerin başında yer alıyoruz.

GAZZE’Yİ GÜNDEME TAŞIYACAĞIZ: Ortak değerlerimizin samimiyet testinden geçmekte olduğu Gazze’de Filistin halkına yönelik süre giden katliamları gündeme taşıyacağız. Bu vahim tablo karşısında uluslararası camianın İsrail’i durdurmakta yetersiz kaldığını ve Filistin’de adil, kalıcı barış tesis edilmeden küresel vicdanın rahat bir nefes almasının mümkün olmayacağını vurgulayacağız.

YAKLAŞIMIMIZ AYNI KONUMA GELDİ:(Şuşa’daki TDT Zirvesi ve KKTC’nin tam üyeliği) KKTC bizim nezdimizde zaten Türk devletlerinin tam üyesi konumundadır. Bu konuda başta Azerbaycan olmak üzere onların yaklaşımı da bizimle hemen hemen aynı konuma gelmiştir. Son Şuşa zirvesinde malum Kuzey Kıbrıs orada bulundu. Bundan sonraki süreçte bizler, Kuzey Kıbrıs’ı burada tam üye noktasına nasıl taşırız, bunun gayreti içerisindeyiz.

KONUMUMUZU GÜÇLENDİRİYORUZ: (NATO’da Rutte dönemi) Şu an itibarıyla NATO’nun ilk 5 ülkesinden bir tanesiyiz. Bunu mali destek, ayrıca NATO’ya güç katma noktasında söylüyorum. Bu artık NATO üyesi ülkelerin hepsinin yaklaşımıdır ve Türkiye’ye bakışı da hepsinin böyledir. NATO’daki bu konumumuzu aynen güçlendirerek devam ettireceğiz. Yeni Genel Sekreter olarak Rutte’nin oraya gelişinde Türkiye’nin rolü üst düzeyde olmuştur.

TERÖRLE MÜCADELEDE BEKLENTİLER: (Türkiye’nin terörle mücadelede NATO’dan beklentisi) NATO’yla bu noktada istediğimiz konumda mıyız? Açık, samimi söylüyorum. İşte şu anda bunları aşmanın gayreti içerisindeyiz. Özellikle İsrail-Filistin konusunda istediğimizi, beklediğimizi henüz alabilmiş değiliz. Temennim odur ki, Amerika’daki görüşmelerimizde inşallah bunları tekrar gündeme getirip, beklediğimiz neticeyi de alırız.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ı ABD’de konaklayacakları otelin önünde karşılayan Türk vatandaşları, sevgi gösterisinde bulundu.

Yoğun temaslar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın zirvede yoğun bir ikili görüşme programı bulunuyor. Aralarında Avrupa Birliği’nin dönem başkanlığını üstlenen Macaristan’ın Başbakan’ı Viktor Orban olmak üzere, Yunanistan Başbakanı Kyryakos Mitçotakis’i, Almanya Başbakan’ı Olaf Scholz’u ve Birleşik Krallık Başbakan’ı Keir Starmer’i kabul etmesi beklenirken, gayri resmi ve sosyal yemek ortamlarında da zirveye katılan liderler ve partner ülkelerin temsilcileriyle de görüşmesi bekleniyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir